EVLİLİK DANIŞMANLIĞI ve TERAPİLERİ

Aile kavramı içine olumlu ve olumsuz bir çok olgu barındırır. Sevgi veya sevgi yoksunluğu, uyum veya uyumsuzluk, her konuda güven veya her konuda güvensizlik bunlardan bazılarıdır. Ailelerin de, gerek eşler ve varsa çocuklar da dahil edilerek, uyumlu sürdürülmeleri için, düzenli güncelleme ihtiyaçları vardır.Aylar ve yıllar geçtikçe, bedenler evliliğin ilk günündeki gibi olamayacağı gibi, genellikle de olumsuz değişim geçirirler. Kilo almalar, yüz güzelliğinin yıpranması. En boy ölçülerinin değişimi. Sadece fiziksel değil, düşünce ve duyguda da, ilk günlerin istekli, uyumlu, beğenen halleri de değişir. Hele ki, alkol ve sigara gibi madde kullanımları varsa, düzensiz uyku, aşırı çalışma ve cinsel yaşamda düzen bozulması söz konusu ise, sorunlar da zincirleme ortaya çıkacaktır. Evlilik Danışmanlığı Hizmetlerimiz, iletişim temelli çözüm önermeleri ve davranış temelli çözüm önermeleri olarak iki ayrı kategoride uygulanmaktadır. 

     UYUM SORUNLARI DANIŞMANLIĞI

Gelinler, damatlar, uzun süren eğitimden sonra evine dönen çocuklar, askerden gelenler, cezaevinden tahliye edilen hükümlüler, uzun süreli hastane veya ağır süren hastalıktan sonra evine dönenler, ayrılmış barışmış çiftler, uzun süre evinden uzak kalmışlar, ağır ekonomik sıkıntı yaşayanlar, iflas edenler, işten çıkartılanlar, boşananlar, sevgilisinden ayrılanlar, sevdiğini kaybedenler, cinsel taciz ve tecavüz mağdurları, fiziksel baskıya, psikolojik şiddet ve baskıya maruz kalanlar, hak sömürüsüne sürekli ve zorunlu tabi tutulanlar ve benzeri durumdakiler UYUM SORUNU yaşaması muhtemel kişilerdir. Bu kişilere 2/5 seans arası tüm olay öyküsü alındıktan sonra, birincil tahmini danışmanlık ve / veya terapi süresi belirlenir. 

     CİNSEL DANIŞMANLIK

Bireyler, “bireysel hoşlanma ve bireysel tatmin süreçlerini” yaşayarak, cinselliği keşfederken, bazen de, saplantılı eğilim ve düşünceler, kafalarda bir tohum gibi yeşermeye başlar. Cinsellik, dünya hayatının tüm ağır sorumluluğu karşısındaki, duygu ve düşüncemize sürülen bir parmak bal gibidir. Bu balı da, bilgisizlikten veya isteksizlikten dolayı eline yüzüne bulaştıranlar bir hayli fazladır. Yıllarca evli olup da, ilişkiye giremeyenler olduğu gibi, sadece sürtünmeyle tatmin olanlar, sarılıp uyuyunca çocuğu olacağını sananlar da, birer vakadır ve araştırmalar, azımsanmayacak kadar da çok olduklarını göstermektedir. 

     CİNSEL TERAPİ

Bizim çalışma alanımız ise daha çok, “vaktiyle düzenli ve hazz alınarak yaşanan cinselliğin” niçin kaybolduğu veya tekrar o coşkuyu elde edip edemeyeceğimize yöneliktir. Cinsellikte özellikle de “ilişki sırası fiziksel ve psikolojik acıların oluşması, bir çok ilişkiyi, birlikteliği ve bir çok evliliği parçalamakta ve genel olarak da erkeği, evin dışında cinsel arayışına itmektedir. Dünya ortalamasının 5 kat üstünde olan “Cinsel Acılanmaya Dayalı İlişki Kuramama “ yani meşhur adıyla “Vajinusmus Sorunu” gerçekte, 2 – 5 seansta çözülebilecek sıradan bir telkin ve anlama – empatileştirme sorunu ve çözümü iken, utanma gibi, söyleyememe, korkma gibi sebeplerle, hayatımızın sorunu haline gelebilmektedir. Cinsel Danışmanlık “geçmiş ilişkilerden” başlayarak, her türlü iletişim, takıntı, davranış bozukluğu cinsel uyum sorunu e hazz ve istek kaybına dek her konuda, çözüm sağlayabilmektedir.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir